Top 5 Weekend Picks! (10/10-10/12)

October 9, 2014 · Print This Article

1. The Space Between at Northeastern Illinois University Fine Art Center Gallery

Reblando_DaffodilHouse_2

Work by Andrew Borowiec, Terry Evans, Juan Fernandez, Jason Reblando, Ross Sawyers, Chris Schedel, Greg Stimac, and Bob Thall.

Northeastern Illinois University Fine Art Center Gallery is located at 5500 N. Saint Louis Ave. Reception Friday, 6-9pm.

2. Innervated Alloy at Outhouse Gallery

Screen Shot 2014-10-09 at 2.29.58 PM

Work by Ama Iromuanya and Alex Leasure.

Outhouse Gallery is located 212 N. Sangamon St. Apt. 3B. Reception Friday, 7-10pm.

3. Community Area One at Roman Susan

Roman-Susan-Press-Release---Community-Area-One---October-10-to-October-30--2014---Preview-Image-Ruth-Hodgins---Granpastorms-1-copy_17_770

Works by Paté Conaway and Whitney Bandel, Daniel Giles and Andrew Mausert-Mooney, Ruth Hodgins and Charles Rice, Steven Husby and Sarah Anne Lobb, Cole Pierce and Josué Pellot, Kit Rosenberg and Jameson Zaerr, and Nancy Lu Rosenheim.

Roman Susan is located at 1224 W. Loyola Ave. Reception Friday, 7-9pm.

4. Pits at Queer Thoughts

oooo

Work by Lucie Stahl.

Queer Thoughts is located at 1640 W. 18th St. #3. Reception Friday, 6-9pm.

5. American Relic at Beauty & Brawn Art Gallery and Think Space

barn3-800x565

Work by Lou Shields.

Beauty & Brawn Art Gallery and Think Space is locate at 3501 W. Fullerton Ave. Reception Saturday, 6-10pm.




Top 5 Weekend Picks! (8/11-8/13)

August 10, 2012 · Print This Article

1. Group Exhibition at Alderman Exhibitions

Work by Caroline Carlsmith, Alex Chitty, New Hands (Carson Fisk-Vittori & Michael Hunter), and Kristina Paabus.

Alderman Exhibitions is located at 1338 W. Randolph St. Reception Friday, 6-9pm.

2. 2nd Annual Mini Film Festival at The Milk Factory

Work by Cameron Gibson, Eduardo Fernández, Marine de Contes, Julian Dalrymple, Meghan Johnson, Nathan Meltz, Miguel Guzman, Jennifer Baker, and Rob Frye.

The Milk Factory is located at 907 N. Winchester Ave., Rear Apt. Reception Saturday, 7-11pm.

3. The Vacancy at LivingRoom

Work by Tony Fitzpatrick, Duncan Robert Anderson, Daniel Bruttig and Chris Hefner.

LivingRoom is located at 1530 W Superior St. Reception Friday, 7-10pm.

4. Painting Background at Beverly Arts Center

Work by Alberto Aguilar and Jorge Lucero.

Beverly Arts Center is located at 2407 W. 111th St. Reception Saturday, 7-9pm.

5. 21st Evanston and Vicinity Biennial at Evanston Art Center

Work by Mark Adkins, Alberto Aguilar, Jane Fulton Alt, Marissa Benedict, Daniel Bruttig, Robert Burnier, Tom Burtonwood, Scott Carter, Stephen Cartwright, Andrew Copper Smith, Margaret Crowley, Matt Davis, Michael Dinges, Diana Gabriel, David Giordano, Emily Hermant, Alexander Herzog, Matt Irie, Elk Grove Village; Barbara Jeanne Jenkins, Evanston; Stacee Kalmanovsky, Buffalo Grove; Julia Klein, Barbara Koenen, Morgan Krehbiel, Katie Loomis, Ivan Lozano, Jorge Lucero, Bobbi Meier, Jackie Melissas, Holly Murkerson, Julie Oh, Joel Parsons, Karen Perl, Cole Pierce, Melissa Ann Pinney, Wolfie Rawk, Todd Reed, Patricia Rieger, Nicole Seisler, Lindsay Sherman, Soo Shin, Geoffry Smalley, Alex Tam, Xavier Toubes, Rafael E. Vera, Sarah Williams, Robin Woodsome, and Kaylee Wyant.

Evanston Art Center is located at 2603 Sheridan Rd., Evanston. Reception Sunday, 1-4pm.




Top 5 Weekend Picks! (10/1 & 10/2)

September 30, 2010 · Print This Article

1. Leap of Faith at Architrouve

Paintings by Chicago artist James Jankowiak.

Architrouve is located at 1433 W. Chicago Ave. Reception is Friday from 6-9pm.

2. GLI.TC/H run.time & real.time at Transistor and The Nightingale

Work by Theodore Darst, Ben Baker Smith, Cole Pierce, Omar Mashal, Clint Ens, Morgan Higby Flowers, Antonio Roberts, Evan Meaney, Richard O’Sullivan, BotBorg, Aaron Zarzutzki, Morgan Higby Flowers, Jeff Donaldson, Vadim Sprikut Anton Marini, jon.satrom, and Jason Soliday (Friday) and work by Jodie Mack, Theodore Darst, Nick Briz, Alexander Stewart, Clint Ens, Nick Salvatore, Johnny Rogers, Jon Satrom, James Connolly, Ben Pearson, Jimmy Joe Roche, Karl Klomp, JB Mabe, LJ Frezza, James Connolly & Eric Pellegrino, Tamas Kemenczy & Mark Beasley, Jeronimo Barbosa, Andrew Bucksbarg, Ben Baker-Smith & Evan Kühl, and StAllio! (Saturday)

Transistor is located at 5045 N Clark St and will host Part 1 Friday from 8-11:30pm. The Nightingale is located at 1084 N Milwaukee Ave and will host Part 2 Saturday from 7-10pm.

3. Future Shock at The Green Lantern Gallery

Work by Brandon Alvendia, Conrad Bakker, Edie Fake, The Library of Radiant Optimism, Red76, People Powered, and Randall Szott.

Green Lantern Gallery is located at 2542 W. Chicago Ave. Reception is Friday from 7-10pm.

4. Wild Card at Johalla Projects

Tarot cards by Bridey Bowen, Alex Chitty, David D’Andrea, Rob Doran, Ryan Duggan, Ron Ewert, Heather Gabel, Horsebites, Myles Smutney Hyde, Damara Kaminecki, Jenny Kendler, Rick Leech, Monique Ligons, Alexis Mackenzie, Roy Miranda, Kyle James Morrison, Steak Mtn, Rachel Peacock, Bird Reynolds, Cristy Roads, J.L. Schnabel, and David Snedden.

Johalla Projects is located at 1561 N. Milwaukee Ave. Reception is Friday from 7-11pm.

5. Neither Here Nor There at Helicon Hall Gallery

Work by James Beckman, Arielle Bielak, Sher Dionisio, nikki hollander, Damien James, Robert Jeffries, Blake Parish Lewis, Lauryn Lewis, Vivien Park, Sarah Park, Holly Sabin, and Shawn Stucky.

Helicon Hall Gallery is located at 1542 N. Milwaukee, 2nd floor. Reception is Saturday from 6-11pm.