Top 5 Weekend Picks (11/4-11/6)

November 4, 2011 · Print This Article

1. Archival Impulse at Gallery 400

Work by  The Alliance of Pentaphilic Curators (Jason Dunda and Teena McClelland), John Arndt, Conrad Bakker, Dexter Sinister, Christa Donner, Kota Ezawa, Edie Fake, Eric Fleischauer, Stephen Lapthisophon, Jason Lazarus, Dani Leventhal, Aspen Mays, Mary Patten, Jenny Perlin, Public Collectors, Jason Salavon, Paul Lloyd Sargent, Cauleen Smith, Edra Soto, Stephanie Syjuco, Sergio Vega, and Philip von Zweck.

Gallery 400, 400 S. Peoria St. Reception Friday, 5-8pm.

2. Water at SideCar

Work by Tom Burtonwood, Holly Holmes, and James Jankowiak.

SideCar, 411 Huehn St, Hammond, IN. Reception Saturday, 5-10pm.

3. A Paler Shade of Yellow at Kirk’s Apartment

Work by  Larry Lee

Kirk’s Apartment, 3710 N Marshfield. Reception Friday, 6-9pm.

4. Wax/Wane at ACRE Projects

Work by Liz McCarthy.

ACRE Projects, 1913 W 17th St. Reception Sunday, 4-8pm.

5. Dirty! Dirty! Dirty! of Playboys, Pigs, and Penthouse Paupers: AN AMERICAN TALE OF SEX AND WONDER at The Renaissance Society

Reading by Mike Edison.

The Renaissance Society, 5811 S. Ellis Ave, Cobb Hall Room 307. Reading begins at 2pm.

Top 5 +1 (10/21 & 10/22)

October 20, 2011 · Print This Article

1. Transmissions From The Outpost at Thomas Robertello Gallery

Work by Adam Ekberg. In the project space: I Believe in Harvey Dent or Three Months in Valparaiso, work by Jason Robert Bell

Thomas Robertello Gallery is located at 27 N. Morgan St. Reception Friday, 6-8pm

2. Future Perfect at Co-Prosperity Sphere

Work by by Judy Natal.

Co-Prosperity Sphere is located at 3219 S Morgan St. Reception Friday, 6-9pm.

3. Rodney Graham at Donald Young Gallery

New photographs, sculptures, and paintings.

Donald Young Gallery 224 S. Michigan Ave. #266. Reception Friday, 5-7pm.

4. PHONEBOOK 3 at Threewalls

Release Party for PHONEBOOK 3

Threewalls is located at 119 N. Peoria. Party Saturday, 8-11pm.

5. The River Rats at Western Exhibitions

Work by Ryan Travis Christian, with collaborative work in Gallery 2.

Western Exhibitions is located at 119 N Peoria St, 2A. Reception Friday, 5-8pm.

+1 – The MDW Fair at GeoLofts, opening Friday at 8pm. Open to 11pm. $5, free beer.

Participating curatorial groups and galleries: 2612 Space, 65GRAND, ACRE, Alderman Exhibitions, antenna, ANTIDOTE, Bad at Sports, Chicago Artists, Coalition, BOLT Residency, Chicago Urban Arts, DEFIBRILLATOR, Devening Projects + Editions, Document, Drawn Lots, Green Gallery, Happy Collaborationists, Harold Arts, High Concept Lab, The Hills, Hinge Gallery, Hungryman, Iceberg Projects, Itsa_pony, LVL3, Trevor Martin, Abr Gallery, North Branch Projects, Nudashank, Old Seoul, Packer Schopf Gallery, Peanut Gallery, Pentagon, portage ARTspace, Reference, Reuben Kincaid, Roots & Culture, Sixty Inches From Center, Small Space, Spudnik Press, threewalls, Uncle Freddy’s Treats, Linda Warren, Western Exhibitions, What It Is, and Propeller Fund grantees 2010.

GeoLofts is located at 3636 S. Iron At. The MDW Fair will continue through Saturday and Sunday, noon to 6pm.

Top 5 Weekend Picks (10/14-10/16)

October 13, 2011 · Print This Article

1. Alberto Aguilar & Michelle Harris at Roots and Culture

Roots and Culture, 1034 N. Milwaukee Ave. Reception Friday 6-9pm.

2. dream, in, the, act at Kunz, Vis, Projects

Curated by Nicholas Steindorf, with work by Tom Costa, EJ Hill, Betsy Odom, Industry of the Ordinary, Mary Mattingly, Rusty Shackleford, Joey Weiss and Darren Will.

Kunz,Vis,Projects, 2324 w. Montana, in the garage. Reception Friday 6-9pm.

3. Subterranean Isle at Shane Campbell Gallery

Work by Jay Heikes.

Shane Campbell Gallery, 673 N. Milwaukee Ave. Reception Saturday 6-8pm.

4. SAIC Undergraduate Exhibition at the Sullivan Galleries

Work by Josef Aguilar, Michelle Anderson, Emilie Bennett-Kjenstad, Daniel Bertner, Alexandra Calhoun, Sarah Campbell, Edward Chong, Esther Chow, Tory Christopherson-Sommerfeldt, Francisco Cordero-Oceguera, Jessee Crane, Kristina Daignault, Theodore Darst, Sam Davis, John Deardourff, Stephanie Del Carpio, Claire Demos, Ben Dimock, Lara Dorsett, Kait Doyle, Jay Fernandez, Brandy Fisher, Charles Fogarty, Jasmine Grant, Christopher Grieshaber, Alison Groh, Yo Ahn Han, Zachary Harvey, Caitlin Hennessy, Danielle Jacklin, William Joyce, Ellie Younjeong Jung, Matthew Keable, Cindy Myung Jin Kim, Minkyung Kim, Elizabeth Kovach, Hyun Jee Kwon, Youjeong Kwon, Melissa Leandro, Christina Joorie Lee, Kang Hoon Lee, Kyusun Lee, Sulhwa Lee, Sarah Legow, Jiyeon Lim, Matthew Litwin, Elyse Mack, Elizabeth Mallery, Mark Mcwilliams, Caroline Moody, Alicia Moreno, Mara Mullen, Drew Noble, Eileen O’Donnell, Alp Oz, Mark Palmen, Jiha Park, Kaitlin Patterson, Heather Platen, Lou Regele, Thomas Roland, Camila Rosas, Nathan Scealf, Nicholas Schleicher, Jules Schmid, Noelle Sharp, Sam Sieger, Kollin Strand, Eric Tai, Geoffrey Thais, Claire Valdez, Sarah Welch, and Nayeon Yang.

Sullivan Galleries, School of the Art Institute, 33 S. State St., 7th fl. Reception Friday 6-8pm.

5. There is a Wanderlust Growing in Your Bones at Rotofugi Gallery

Work by Daniel Danger.

Rotofugi Gallery, 2780 N. Lincoln Ave. Reception Friday 7-10pm.

Top 5 Weekend Picks! (10/7-10/9)

October 7, 2011 · Print This Article

1. Sightlines at The Graham Foundation

Work by Nancy Holt.

Graham Foundation, Madlener House, 4 West Burton Pl. Reception Friday (tonight) 6-8pm.

2. LIPSTICK ZOMBIES IN CANDYLAND at FM*Gallery

Work by Robert Lucy.

FM*Gallery, 310 N. Peoria St. Reception Friday (tonight) 6-10pm.

3. Pierrot at Peregrineprogram

Work by Jonathan Baldock.

Peregrineprogram, 500 W. Cermak Rd. Reception Sunday 3-5pm.

4. Voces at Roxaboxen Exhibitions

Work by Mandy Cano Villalobos.

Roxaboxen Exhibitions, 2130 W. 21st. Reception Saturday 6-8pm.

5. But the Dust Came In at Happy Collaborationists Exhibition Space

Work by Jessica Taylor Caponigro.

Happy Collaborationists Exhibition Space, 1254 N Noble St. Reception Saturday 6-10pm.

Top 5 Weekend Picks! (9/30-10/2)

September 30, 2011 · Print This Article

1. Time/Space at R&D Gallery

Work by Sona Hovhannisyan, Kim Leutwyler, Nick Cuevas, Theodore Darst, Roman Serra, Nick Hochstettler, Lou Regele, Andrew Rigsby, Wang Frank Ye-feng, Chris Collins, Andrew Rosinski, Lydia Brockman, Whitney Fitzpatrick, and Allen Vandever.

R&D Gallery is located at 2000 N. Halsted St. Reception is Saturday from 7-10pm.

2. Bring Me Close at Comfort Station

Work by Aidan Fitzpatrick and Kasia Houlihan.

Comfort Station is located at 2579 N. Milwaukee Ave. Reception is Saturday at 3:30pm.

3. 6th Annual Undergraduate Film/Video Festival! at the Columbus Auditorium

Work by William Bacarella, Luis Miguel Bendaña, Elana Cooper, Francisco Cordero-Oceguera, Theodore Darst, James Ferguson, Michael Gerrity, Brandon Kosters, Sam Lipp & Chloe Seibert, Riley McBride, Drew Olivo, Yaloo Pop, Greg Reigh, Michael Sajdak, Rob Steinberg, Jenn Swann, Hiba Ali, Karina Fisher, Katie Jo, Youngmee Ruh, and Matt Smith.

The Columbus Auditorium is located at SAIC, 280 S. Columbus Dr. Reception is Friday (tonight) from 5-8pm.

4. John Henley can’t stop at Slow

Work by John Henley.

Slow is located at 2153 W. 21st St. Reception is Saturday from 6-9pm.

5. Environmental Factors & Ceramics: The World’s Most Fascinating Pastime at Julius Caesar

Environmental Factors includes work by Veronica Bruce & Ceramics: The World’s Most Fascinating Pastime includes work by Xavier Toubes, Patricia Rieger, Oliver Apte, Hannah Manfredi, Sarah Doll, Oliver Henry, Lesley Jackson, and Mirentxu Ganzarain.

Julius Caesar is located at 3114 W. Carroll Ave. Reception is Sunday from 4-7pm.